- projektutbildningar för projektledare, chefer och projektdeltagare

Microsoft Project Steg 1

- Grundkurs i Microsoft Project -

Microsoft Project är ett mycket kraftfullt verktyg som underlättar planeringen, genomförandet och uppföljningen av projekt. Microsoft Project har de senaste åren mognat och innehåller idag funktioner som stöder hela kedjan i projektarbetet.

Kursbeskrivning

Även om många projekt redan idag använder Microsoft Project är det svårt att utnyttja dess fulla potential. Detta beror ofta på att projektdeltagarna inte har fått en grundläggande genomgång av verktygets alla fördelar. Använt på rätt sätt är Microsoft Project ett ovärderligt verktyg för alla typer av projekt, stora som små, att uppnå sina mål.

Du kommer under kursen att få lära dig hur du skapar planer som du sedan successivt bygger på med olika parametrar. Dessutom lär du dig hur verktyget kan användas för att hantera resurser, följa upp planer och skapa olika typer av rapporter till projektets intressenter.

Microsoft Project konkurrerar inte med våra egna produkter. Microsoft Project används med fördel tillsammans med ProjektStegens projektmodell.

För detaljerat kursinnehåll, se fliken Innehåll till höger eller ladda ner » en kursbeskrivning.

Kursens mål är att ge dig ökade kunskaper i:

  • att planera och skapa överskådliga projektplaner i verktyget
  • att definiera aktiviteter och kostnader
  • att hantera resurser i projektplanen på ett effektivt sätt
  • att följa upp tid och kostnader under projektets fortskridande
  • att skapa anpassade rapporter för olika målgrupper

Vem vänder sig kursen till?

Kursen vänder sig till dig som idag arbetar med styrning eller administration av projekt eller som deltar i projekt och som vill ha kunskaper i hur du med Microsoft Project kan effektivisera ditt arbete. Kursen är en grundkurs och är mycket lämplig för projektledare, projektsekreterare, projektadministratörer och övriga projektdeltagare.

Förkunskaper

Grundläggande kännedom om de vanligast förekommande vokabulären i projekt samt goda kunskaper i Office-paketet. I övrigt krävs inga speciella förkunskaper.

Lärare

Kraven på våra lärare är mycket höga. Minst 15 års praktisk erfarenhet av arbete som projektledare samt dokumenterade pedagogiska kunskaper genom arbete som lärare och coach. Läs mer »

Priser och kursanmälan

Pris per kursplats är 9.950 kr + moms. I angivet kurspris ingår kursdokumentation samt lunch och kaffe. För att göra en kursanmälan till den här kursen, se fliken Anmälan uppe till höger.

Internutbildning på plats hos er?

Den här utbildningen kan även genomföras internt på plats hos er. Priset för internutbildning är 16.000 kr + moms för 1 dags kurs. Kursplatser för upp till 8 elever ingår. Lokal, eventuella reskostnader och logi ingår ej. Kursmaterial tillkommer med 250 kr/deltagare.
Läs mer »

  • 2012-03-13 — 2012-03-14, Stockholm
  • 2012-05-03 — 2012-05-04, Stockholm

Klicka på fliken Anmälan ovan för att anmäla dig till kursen

Inledning

- En genomgång av verktygets olika delar
- Repetition och genomgång av begrepp
- Rekommenderade arbetssätt
- Att utnyttja hjälpfunktionerna

Start

- Att definiera ett nytt projekt i MS Project
- Projektets mål, förutsättningar och begränsningar
- Skapa projektfilerna
- Mata in grundläggande information
- Planering: skapa en kalender

Aktiviteter

- Exempel på aktiviteter
- Definiera aktiviteter
- Aktiviteters olika parametrar
- Gruppera aktiviteter
- Milstolpar
- Kritiska linjen

Resurser och personal

- Exempel på resurser
- Definiera resurser
- Resursers olika parametrar
- Tilldela resurser till aktiviteter
- Budget

Projektplanen

- Att skapa en originalplan
- Vyer
- Hantera konflikter i planen

Uppföljning

- Uppdatera tid och kostnader
- Hantera avvikelser från originalplanen

Rapporter

- Att visualisera komplexa data
- Olika typer av rapporter
- Skapa egna rapporter

Sammanfattning och avslutning

- Att dela information med projektgruppen
- Strategier för skydd av data

Övningar

- Kursen är övningsintensiv och du får öva på alla i kursen ingående avsnitt. Övningarna baseras på lärarens erfarenhet från verkliga projekt.

För övriga villkor se våra Kursvillkor »

Kursfakta
  • 2 dagar. Dagtid
  • Mycket erfarna kursledare
  • Övningar efter varje avsnitt
  • Den här kursen kan även genomföras internt

Frågor och svar »

Se fler utbildningar »